A mosogatást senki sem szereti, de sajnos muszáj. Itt van néhány tipp:
- olyan szert használj, amivel hosszú távon jól jársz,
- védje a kezed,
- ne pazarolj,
- pár edényt folyóvízben is elmosogathatsz, de a nagy adaghoz inkább engedd tele a mosogatót,
- ne ess neki a leégett ételnek durva fémszálas szivaccsal. Inkább áztasd be vagy tegyél bele vizet és forrald fel, az fellazítja a zsírt,
- utóbbi tepsik takarításánál is eredményes. Tedd fel a tepsit a gázra, önts bele mosogatószeres vizet, és két helyen gyújts alá. Miután felforrt még 15 percig hagyd a tűzön, aztán óvatosan öntsd ki a wc-be. Ezután már sokkal könnyebben ki lehet takarítani.
A konyhai higiénia része a söprés és a felmosás is.
Ne raktározd a szemetet! Vannak olyan hulladékok, például hal pucolás utáni maradék, hús cafatok, hagyma vagy káposzta héj, ami a nyári melegben gyorsabban romlásnak indulhat. Talán nem árulok el vele újat, de az ilyen kényes szemetet, én inkább külön zacskóba teszem és úgy dobom ki a többi közé.
Tippem erre, hogy a zöldséggel hazavitt zacskókat használd fel. Praktikus és gyors módja annak, hogyan dobd ki a hámozás utáni héjakat, vagy például hal, esetleg belsőség maradékokat. Zárd be két csomóra a zacskót és így dobd a kukába. Mindenkinek jobb!
A főzéssel kapcsolatosal higiéniai szabályok:
- mindig tiszta kézzel és ápolt körömmel nyúlj ételhez,
- ha szükséges közben moss többször is kezet,
- ne szennyezz ételt a másikkal, például csirkepucolás után, ne kezdj rögtön kenyeret szelni, a két művelet között moss kezet,
- ha hosszú a hajad, kösd copfba, vagy ha poénos a hangulatod vegyél egy szakács sapkát,
- fertőző beteg, náthás embernek nincs helye a konyhában,
- ne nyald meg az ujjad ételkészítés közben, ha nem bírod ki, utána öblítsd le a kezed,
- soha ne egyél, ne igyál bele – főleg tejterméket tartalmazó – ételbe. Családtagjainkat is fegyelmeztessük erre! Az ételbe kerülő nyál, romlást idéz elő.
Sokszor elhangzik tanácsként, hogy ha már kicsi a konyhád, akkor adott előkészítő fázisok között legyen idő, és tisztaság:
- Ne legyen a pulton fedetlenül hús miközben krumplit pucolsz, hanem addig tedd a hűtőbe.
- Krumpli pucolás után takarítsd le a pultot és utána vágd fel a húst, tiszta eszközökkel és kézzel.
Ha ezeket a szabályokat betartod, akkor az ételeid nem csak finomak lesznek, hanem egy tiszta és igényes munkakörnyezetben készülnek, ahol nincs veszélye annak, hogy szennyeződött az étel.. Erről a vendégségbe érkezők is tudomást szereznek, és sokkal pozitívabban ülnek le az asztalhoz. Ezt mindenkinek saját igénye diktálja!