nagy grillkönyv stiller tamás könyv

Zöldségek II.

904
HASZNOS
A Zöldségek II. fejezetében a következő zöldségekkel ismerkedhetsz meg: sütőtök, cukkini, patiszon, spenót, sóska, mángold, spárga, sárgarépa, gyökérpetrezselyem, paradicsom, padlizsán, kukorica.

Sütőtök

(Kcal=80, SzH=16)

Nevezik bécsi töknek, tamburatöknek vagy olasztöknek is, Erdélyben pedig döblecnek. Bárhogyan is nevezzük, fagyos téli estéken a tévé elé csempészett sült tök egyedi hangulatot teremt burgonyás illatával és édes ízével. Tápértéke közel hasonló, mint a krumplinak, és A vitamin tartalma is figyelemre méltó. Formája harang alakú vagy a Halloween partikról jól ismert bordázott gömb. Héja szürkés árnyalatú vagy élénk narancssárga.
Tovább haladva a családfán egy másik tökvirágúval, a főzelékek királyával, a spárgatökkel ismerkedünk meg. A Peponen kapszula alapjául szolgáló tökmag mellett, érdemes megjegyezni, hogy magas C- és A-vitamin tartalma van. Emellett szénhidrát tartalma miatt fontos étrendkiegészítő lehet. Magyarországon a XX. század elején honosították és elsősorban az Őrségben (nyugat Mo.) foglalkoztak termesztésükkel.

(Kcal=30, SzH=6)

Cukkini

(Kcal=30, SzH=5)

A spárgatökhöz hasonló beltartalmi értékkel rendelkező cukkini, egyenlőre még csak kevés formáját mutatta tányérainkon. Rántva, töltve, levesnek és újabban – külön öröm – a lecsóban is feltűnik. Hasonlít a kígyóuborkára, 20-25 cm-es korában a legfinomabb. Színe sötétzöld, ezen felül csíkozott vagy apró szürkés minták lelhetők fel rajta.

Patiszon

(Kcal=30, SzH=6)

Lehetne diszkosz, ufo, de hazai nevén csillagtöknek hívjuk a patisszont. Tápértéke megegyezik fajtatársaival, azonban kitűnik közülük csillagot érdemlő magas C-vitamin tartalmával: 30 mg/100g! Téli savanyúságnak már 3-12 cm-es korában leszedhető. Érettebb korában figyeljünk oda, hogy ne legyen öreg, mert akkor már az íze sem olyan és hajlamos elpépesedni. Vásárláskor nyomjuk bele az ujjunkat a héjába, és ha nem megy, akkor ne vegyük meg.

Spenót

(Kcal=20, SzH=2)

Valahányszor olyan vígjátékot nézek, amiben gyerekek is szerepelnek, valaki mindig bedobja a spenótos poént:

…ha megetted volna a spenótot, akkor olyan erős lennél, mint Popeye!

A rajzfilm alkotói mítoszt teremtettek a tengerésszel, és egészséges életmódra akarták tanítani az embereket, már gyerekkoruktól. A benne lévő vas az emberi szervezet számára nehezen felszívódó formában van jelen, amit nitráttartalma még tovább nehezít. E tulajdonsága miatt nem szabad sűrűn fogyasztani sem gyerekeknek, sem felnőtteknek. Akkor, hogy is volt ez a Popeye dolog?
Létezik egy angolos mód, melynek lényege, hogy a leveleket mosás után sós vízben meg kell főzni. Lecsepegteted és utána olvasztott vajat teszel rá vagy beleforgatod.

Sóska

(Kcal=25, SzH=2)

Nagymamám kertjében mindig volt egy vagy két sor ültetve. Néha játék közben le-letéptünk pár levelet és csak úgy nyersen elrágcsáltuk. Rendkívül sokoldalú növény, jó tulajdonsága éppúgy van, mint rossz. Étvágygerjesztő hatású, magas C-vitamin tartalma miatt a skorbut megelőzésére igen hatásos. Sok ásványi sót, meszet, foszfort és vasat tartalmaz. Hashajtóként is jól üzemel, ami diéták zöld hetében hatékony a belek tisztításához. A spenóttal testvérek, úgyhogy oxalát tartalma neki is van, de inkább oxálsav formájában. Vese- és húgykő képződését okozhatja hosszútávon.

Mángold

Júniusban tele van vele a kertem, és szinte írtani lehet. Szereti, ha tele van vele a kert, de figyeljünk rá, hogy ne orozza el a többiektől a jó földet. Kertemben mindkét fehér és vörös fajtája megél, ahogy az a lenti képen is látszik. A mángold levele és nyele viszonylag sok nyers cukrot, pektineket és értékes szerves savakat (oxál-, alma-, citromsav) tartalmaz, ezért jelentős a táplálkozás-élettani értéke. Vitamintartalma se jelentéktelen: A-vitamin-értéke a sárgarépának a felét teszi ki, és annyi C-vitamint tartalmaz, mint a paradicsom gyümölcse. Sokan főzeléknek használják spenót vagy sóska helyett. Én azonban ízletes gyors nyár esti zöldségragukhoz, és töltve szeretem.

Spárga

(Kcal=15, Szh=2)

Már a rómaiak és az egyiptomiak is ismerték, de természetesen nem kötőelemként. Kétféle spárga van: fehér és zöld. Mindkettőnek magas a víztartalma, ezért nagy odafigyelést igényel a párolása. Krémlevesnek is kitűnő, vagy faszenen sülve, esetleg egyben sült szárnyasok belsejében párolva is tökéletes. A zöld spárga tovább eltartható, de ha a hajtás vége szétnyílik, már egyik sem használható. Fő szezonja: június.

Sárgarépa

(Kcal=40, SzH=8)

Napozáskor szoktunk azzal poénkodni, hogy gyúrjál rá pigmentre, és gyorsítónak zabálj répát. Magas karotin tartalma miatt (7 mg/100g) szebben barnulhatunk le, de napozás hiányában inkább sárgás tónusú lesz a bőrünk. C, B-vitamin és szénhidrát tartalma miatt leves, főzelék, ételízesítő, hideg saláta, bébiétel készíthető belőle. Ha keveset fogyasztunk belőle a következők léphetnek fel: farkasvakság, meddőség, száraz bőr hámlás. A Popeye-es sztorihoz hasonló, hogy ha sokat eszel, jól tudsz majd fütyülni. Kíváncsi lennék, hányan hallották ezt gyerekkorukban? Nyersen fogyasztva – főként gyerekeknek – értékes és tápláló étel. Rövid tenyészidejük ellenére, frissen szedve homokban hosszan tarthatóak. Ha franciásan készíted el, akkor párolás után apróra vágott zöldpetrezselyembe forgasd. Erdélyben muroknak hívják.

Gyökérpetrezselyem

(Kcal=30, SzH=6)

Helytelenül fehér répa. A piacon vagy az üzletekben két megjelenési formájával találkozhatsz: a fodros és a hagyományos levélpetrezselyemmel. Az első inkább díszítéshez használható, a második közkedvelt fűszernövény. Néhány más növény népies nevében is benne van a petrezselyem szó, így a koriandert kínai petrezselyemnek vagy cigány petrezselyemnek, a turbolyát pedig édes petrezselyemnek is nevezik. Illóolajat, karotint, C- és E-vitamint, ásványi sókat tartalmaz. Fogyasztása a szervezet számára különösen a téli hónapokban előnyös. Gyógyhatása: A petrezselyem zöldje és gyökere egyaránt gyomorerősítő, vese- és vértisztító, étvágygerjesztő hatású. Flavonoidokat is tartalmazó illóolaja gyulladáscsökkentő hatású.

Paradicsom

(Kcal=20, SzH=4)

Kockára vágva, enyhén sózva, friss bazsalikommal, citromlével és olíva olajjal. A nyári hónapokban mindig van a hűtőmben. Szervezetfüggő, de fogyókúra idején magában elrágcsálva, mint egy alma, vagy ital formájában nagyon is hasznos, ugyanis zsírégető hatású. Íze rendkívül harmonikus, aromagazdag és páratlan. A vitaminok közül legjelentősebb a C-vitamin (20-30 mg) tartalma, de még 11-12 féle vitamin található benne, közöttük az A, B1, B2, ezek mellett jelentős mennyiségben (1,6 mg) tartalmaz karotint. A zöld paradicsom fogyasztása veszélyes, mert mérgező hatású szolanint tartalmaz, ami az érés során elbomlik. A paradicsom csillag alakú szárának jellegzetes „zöld” illata van. Frissességétől függően erősebb vagy gyengébb.

Padlizsán

(Kcal=25, SzH=5)

A görögök a faszenes partikon rendszeresen csinálnak padlizsán salátát. A padlizsánt sütőben megsütik, mindkét oldalán, majd a sütőből kivéve egyszerűen beleteszik egy nylon szatyorba vagy egy szemetes zsákba. Légmentesen lézárják, így kis idő múlva könnyen levehető egyben a héja. Pépes belsejét olíva olajjal, fokhagymával ízesítik és már mehet is az arcba. Speciel nem a kedvencem, de sokunk még hideg krém formájában is szívesen fogyasztja. A hámozás nélkül is meg lehet sütni, például sütőlapon vagy sütőben több zöldséggel, de a héj így is ehetetlenül kemény marad. Szezonja: júliustól a fagyokig.

Kukorica

(Kcal=134, SzH=24)

„Friiis a csemege főt kukoricaaa!” mondogatta unott hangon a balatoni biciklis árus. Csövesen főzve, majd karikára vágva faszenen sütve rendkívüli. Hideg salátaként végtelen variációja van. Tölteléknek használva nem túl szerencsés, mert víztartalma véges, ezért könnyen kiszárad. Értékes tulajdonságait igyekezzünk minden ételkészítéskor megőrizni. Öregebb korára csökken a cukortartalma és könnyen kiszárad. Porrá őrölve kukorica keményítőként is hasznos. Bébi korában leszedve raguk, köretek kiegészítője lehet, de magában sültekhez is ajánlom. 100 g-on ként 3-4 g fehérjét, 24 g szénhidrátot, 8-12 mg C-vitamint, de vasat, foszfort, karotint, és meszet is tartalmaz. Tápértékét, vitaminjait leginkább szűrt krémlevesként tartja meg. Mire jó még? A kukorica bibéje belsőleg elsősorban húgyúti problémákra, hólyaghurut, húgyúti gyulladások, vese eredetű folyadék visszatartás, vesekő megelőzésére javasolt. Köszvényre is ajánlott. Celulóz tartalmú héját nem tudjuk megemészteni, viszont beleink karbantartása miatt fontos. A kozmetikában a kukoricát bőrnyugtató, revitalizáló-, hidratáló-és ránctalanítószerként tartják számon.
Mikor jó? Hajtsuk szét a haját, ha a szemek között nincs szünet, akkor biztosan jót veszünk

Close
Chef a családban© Copyright 2009. Minden jog fenntartva .
Close